Czas trwania
Stacjonarne i niestacjonarne studia licencjackie trwają 3 lata (6 semestrów). Przy przeniesieniu z innej uczelni, możliwa jest kontynuacja nauki od semestru na którym nauka została przerwana.
Tryb studiów
Nauka na tym kierunku odbywać może się w trybie stacjonarnym (dziennym) w tygodniu oraz w trybie niestacjonarnym (zaocznym) w wybrane weekendy.
Praktyki
Student kierunku Terapia artystyczna ma obowiązek odbycia praktyk po 2, 4 i 6 semestrze (studia niestacjonarne). Uczelnia pomaga w wyborze miejsca praktyk.
Obrona dyplomu
Podstawą obrony dyplomu jest przygotowanie praktycznej pracy o charakterze projektowym lub terapeutycznym.
Charakterystyka specjalności
W ramach studiów na specjalności Naturoterapia studenci uczą się całościowego podejścia do problematyki zdrowia. Szukają przyczyny zaburzenia zdrowotnego i poznają zintegrowane terapie pomagające przywrócić równowagę organizmu klienta. Koncentrują swoją uwagę na konkretnej, indywidualnej osobie, jej środowisku – psychicznym, emocjonalnym, problemach fizycznych i in. , a nie na jednostce chorobowej. Aby zrozumieć ludzki organizm i jego funkcje oprócz wiedzy i umiejętności z obszaru nauk o zdrowiu (w tym anatomii, fizjologii, patologii) poszerzają swoje studia o nauki społeczne, w tym psychologię zdrowia, doradztwo, komunikację i edukację zdrowotną oraz o warsztaty artystyczno-terapeutyczne. Studenci zdobywają wiedzę i umiejętności w szczególności z filozofii zdrowia i natury, profilaktyki i promocji zdrowia, odżywiania, wykorzystania ziół, detoksykacji, suplementacji, oceny zaburzeń psychoenergetycznych, psychosomatyki, refleksoterapii, aromaterapii, terapii dźwiękiem, terapii radzenia sobie ze stresem, wykorzystania ruchu i uważności w terapii i działań artystycznych w naturoterapii . Studenci uczą się jak zachęcać klientów do aktywnego zaangażowania się w dbałość o zdrowie poprzez zrozumienie własnych zalet i słabości i wzięcia współodpowiedzialności za swoje działania.
Badanie i terapia właściwe dla naturoterapii koncentrują się na stosowaniu technik diagnostycznych i szeregu terapii naturalnych wspierających leczenie, przywracających i utrzymujących zdrowie. Naturoterapia ma na celu przywrócić witalność poprzez wspieranie i stymulowanie własnych mechanizmów leczniczych organizmu. Zdrowie z perspektywy naturoterapii wiąże się ze zdolnością do utrzymania optymalnego porządku i funkcjonowania organizmu i jest wynikiem harmonijnej równowagi zdrowego umysłu, ciała, ducha i środowiska człowieka. Uzdrawiająca moc natury oraz mechanizmy tkwiące w organizmie każdej osoby stanowią rdzeniowe zasady, na których opiera się praktyka naturoterapii.
Celem naturoterapii jako specjalności kształcenia jest przygotowanie studentów do wykonywania zawodu naturoterapeuty, specjalisty posiadającego kompetencje i umiejętności służące wspomaganiu i stymulowaniu mechanizmów leczniczych tkwiących w organizmie człowieka poprzez wykorzystanie środków zintegrowanej terapii naturalnej. Naturoterapia może być wykorzystywana prewencyjnie lub terapeutycznie. W pierwszym przypadku szczególnie dla celów optymalnego utrzymania zdrowia, w drugim wydaje się być niezwykłe przydatna przede wszystkich w chorobach przewlekłych.
Praca
Absolwenci są przygotowani do prowadzenia prywatnej praktyki terapeutycznej, praktyki realizowanej w wielodyscyplinowych zespołach specjalistycznych wspólnie z lekarzami, arteterapeutami, fizjoterapeutami, psychologami, masażystami i innymi terapeutami. Zatrudnienie będą mogli zdobyć także w prywatnych klinikach zapewniających terapie zintegrowane, w firmach wytwarzających lub wykorzystujących, czy prowadzących badania nad produktami naturalnymi o właściwościach leczniczych, w ośrodkach świadczących usługi zdrowotne, w tym szkoleniowe, ośrodkach opiekuńczych, rehabilitacyjnych i innych. Możliwe też będzie prowadzenie działalności edukacyjnej z zakresu zdrowia i profilaktyki zdrowotnej.
PROGRAM STUDIÓW O SPECJALNOŚCI NATUROTERAPIA
Studia licencjackie na specjalności Naturoterapia obejmują między innymi:
Wybrane przedmioty:
- Filozofia zdrowia
- Psychologia społeczna z elementami terapii i rewalidacji
- Świadomość żywienia i terapii
- Filozofia natury
- Trening umiejętności społecznych z komunikacją w terapii
- Profilaktyka i promocja zdrowia
- Kształtowanie wizerunku
- Psychologia zdrowia z elementami psychologii klinicznej
- Edukacja prozdrowotna
- Etyka w działalności terapeutycznej
- Pierwsza pomoc przedmedyczna
- Analiza badań laboratoryjnych
- Analiza i synteza psychoenergetyczna
- Anatomia, fizjologia, patologia
- Apiterapia
- Aromaterapia
- Detoksykacja
- Odżywianie
- Psychosomatyka
- Refleksoterapia
- Suplementacja
- Terapia dźwiękiem
- Uważność i ruch w terapii
- Wstęp do terapii naturalnych
- Zioła, rośliny przyprawowe, dziko rosnące rośliny jadalne
Wybrani wykładowcy:
- prof. dr hab. Jolanta Jastrząb
- prof. dr hab. Urszula Mazurek
- prof. dr hab. Ilona Kaczmarczyk-Żebrowska
- prof. dr hab. Iwona Wawer
- dr hab. Monika Bąk-Sosnowska
- dr hab. Jakub Byrczek
- dr hab. Mirosław Piróg
- dr Ferdynand Barbasiewicz
- dr Aleksander Bielecki
- dr Kinga Hoffmann-Burdzinska
- dr Zofia Hrebenda
- dr Jadwiga Kaźmierczak
- dr Janusz Kilar
- dr Krzysztof Krupka
- dr Agnieszka Krzemińska
- dr Milena Michałowska
- dr Małgorzata Molenda
- dr Mariusz Molenda
- dr Anna Pietrasz
- dr Beata Pilch-Kaźmierczak
- dr Sławomir Puczkowski
- dr Ada Rozewicz
- dr Henryk Różański
- dr Waldemar Szendera
- dr Magdalena Wyszyńska
- lek. Rafał Baron
- lek. Alicja Betkiewicz
- lek. Ewa Czernik
- lek. Witold Kropka
- mgr Piotr Bielski
- mgr Ewa Chabros
- mgr Violeta Cicha
- mgr Jakub Dorosz
- mgr Wojciech Krupka
- mgr Grzegorz Kuraszkiewicz
- mgr Michał Mania
- mgr Magdalena Maternowska-Musik
- mgr Mirosław Mazur
- mgr Maria Puls
- mgr Dariusz Ruder
- mgr Matylda Sałajewska
- mgr Paweł Skrzypczak
- mgr Agnieszka Wójcicka
- Juta Mazurczyk
- Arkadiusz Trześniowski
Nauczanie języka trwa przez 2 lata studiów.
Inne kompetencje:
Osoby podejmujące edukację na tym kierunku będą miały kontakt również z szeroko pojętym środowiskiem terapeutów, będą mogły korzystać z licznych kursów, warsztatów, wizyt studyjnych proponowanych poza ofertą podstawową, aby również mieć możliwość poszerzania wiedzy o inne techniki i metody terapeutyczne.
Studenci studiujący w naszej Uczelni, którzy zaliczyli przedmiot Refleksoterapia mają zaliczony kurs refleksologii stóp 1 stopnia w ramach European Academy of Reflexology (EAR Poland). Osoby chętne do kontynuacji nauki w Akademii Refleksologii (kursy 2, 3 i 4 stopnia) otrzymają 10% rabatu kosztów tych szkoleń. Po pomyślnym zdaniu egzaminu końcowego absolwenci otrzymują dwa dyplomy: polskojęzyczny wydany przez EAR Poland w Warszawie oraz międzynarodowy wydany przez The International Academy of Reflexology and Meridian Therapy w Johannesburgu.
Jest to kierunek praktyczny, który umiejscowiony w obszarze podstawowym, który stanowi obszar nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej, a także w dwóch obszarach komplementarnych – obszarze nauk o sztuce i obszarze w nauk społecznych.
System stypendialny:
Wybierając tę specjalność masz możliwość skorzystania z systemu stypendialnego dostępnego na naszej uczelni już od pierwszego roku nauki. W zależności od sytuacji możesz skorzystać ze Stypendium Rektora, Stypendium socjalnego oraz Stypendium dla osób niepełnosprawnych. O tym czy pieniądze ze stypendium przeznaczysz na pokrycie czesnego, czy na jakikolwiek inny cel zadecydujesz samodzielnie. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie systemu stypendialnego – zachęcamy do kontaktu.
Istnieje możliwość pozyskania dofinansowania do studiów ze środków KFS, PFRON i innych. O szczegóły pytaj pracowników.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Czym jest specjalność Naturoterapia?
Naturoterapia to kierunek skoncentrowany na naturalnych metodach wspierania zdrowia, takich jak ziołolecznictwo, aromaterapia, dietetyka naturalna, masaż czy techniki relaksacyjne. Uczy holistycznego podejścia do człowieka.
Dla kogo przeznaczona jest ta specjalność?
Dla osób zainteresowanych naturalnymi metodami terapeutycznymi, zdrowym stylem życia oraz pracą w obszarach wellness, profilaktyki zdrowia i terapii wspomagających. Nie jest wymagana wcześniejsza wiedza medyczna.
Jakie umiejętności zdobędę podczas studiów?
Studenci uczą się m.in. podstaw medycyny naturalnej, anatomii i fizjologii, fitoterapii, terapii manualnych, aromaterapii, diagnostyki holistycznej oraz zasad zdrowego stylu życia.
Jakie są możliwości zawodowe po ukończeniu kierunku?
Absolwenci mogą pracować w gabinetach naturoterapii, centrach odnowy biologicznej, SPA, sanatoriach, a także prowadzić własną działalność doradczą w zakresie naturalnego wspierania zdrowia.
Czy program uwzględnia praktykę?
Tak, program studiów przewiduje liczne zajęcia praktyczne prowadzone przez specjalistów z zakresu naturoterapii i zdrowia naturalnego. Studenci zdobywają umiejętności niezbędne do pracy z klientem.