Posted on: 28 listopada 2019

Podsumowanie I Forum Zdrowia

I Forum Zdrowia stało się wydarzeniem, które spełniło oczekiwania wszystkich osób zainteresowanych zdrowiem. Została wykreowana przestrzeń wymiany międzynarodowej wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w integracyjnym i spersonalizowanym podejściu leczenia chorób.

Tegoroczny temat Forum tj.: Medycyna integracyjna w leczeniu chorób przewlekłych i nowotworowych przybliżył odpowiedzi na pytania: jakie są możliwości personalizacji leczenia chorób przewlekłych, jaki wpływ na zdrowie ma środowisko pacjenta, jego styl życia, emocje, dieta i wreszcie jak zachęcać pacjenta do wzięcia współodpowiedzialności za swoje zdrowie i terapię.

Prelegentami byli wybitni eksperci z kraju i zza granicy: dr Thomas Nesselhut, dr Arno Thaller, dr Janusz Vorreiter, prof.dr hab. Jadwiga Jośko-Ochojska,  prof.dr hab. Urszula Mazurek, dr hab. Bogdan Michalski, dr hab. Renata Polaniak, dr Krzysztof Krupka, prof.GWSP, D.O. mgr Przemysław Sekuła i in.

W Forum Zdrowia uczestniczyli  lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, naturoterapeuci, psychoterapeuci, diagności laboratoryjni, dietetycy, osteopaci, studenci kierunków medycznych i nauk o zdrowiu oraz pacjenci. Potwierdzili ono tym samym, że jest potrzeba budowania interdyscyplinarnego zespołu terapeutycznego, który będzie w stanie otoczyć pacjenta opieką w procesie zdrowienia i  podążania ścieżką ku zdrowiu.

W pierwszej sesji pt. Leczenie spersonalizowane omówione zostały zagadnienia heterogenności guza, najnowsze osiągnięcia medycyny w diagnostyce onkologicznej umożliwiające wczesne wykrycie choroby nowotworowej na podstawie detekcji krążących komórek macierzystych oraz najnowsze strategie leczenia nowotworów poprzez aktywację układu immunologicznego pacjenta.

Druga sesja pt. Rehabilitacja, psychologia, dieta spersonalizowana poświęcona została holistycznemu spojrzeniu na organizm człowieka z wyeksponowaniem informacji o wpływie otoczenia, terapii i opieki nad chorym na ekspresję genów w organizmie – przez sprzyjanie procesowi zdrowienia pacjenta lub pogłębianie jego zmian chorobowych.

Całość każdej sesji wieńczyła niezwykle owocna dyskusja pomiędzy prelegentami a uczestnikami wydarzenia.

Podsumowując to I Forum Zdrowia można niewątpliwie stwierdzić, system opieki zdrowotnej skoncentrowany na integracyjnych i spersonalizowanych terapiach zdrowotnych wydaje się przynosić szerszą wizję poprawy zdrowia; pozwala sprostać potrzebom i oczekiwaniom chorego człowieka, ale i pokazuje wielki potencjał pacjenta w procesie jego zdrowienia, przy założeniu jednak jego osobistego zaangażowania w proces leczenia – niezależnego od lekarza – terapeuty. Koncentruje on bowiem swoją uwagę na konkretnej, indywidualnej osobie, jej środowisku – psychicznym, emocjonalnym, problemach fizycznych i in., a nie na jednostce chorobowej.

Pokładamy nadzieję, że Forum Zdrowia przyczyni się do budowania nowej świadomości wszystkich terapeutów i pacjentów oraz będzie kolejnym, małym krokiem w kierunku poszukiwania nowego paradygmatu leczenia chorób.

Galeria zdjęć z I Forum Zdrowia dostępna jest tutaj.

Generic selectors
Tylko dokładne mecze
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Aktualności
Wirtualny dziekanat
Biblioteka on-line
Elektroniczna rekrutacja
Studia licencjackie:
Sprawdź także:

Górnośląska Wyższa Szkoła
Przedsiębiorczości im. Karola Goduli

ul. Racławicka 23,
41-506 Chorzów

Tel. 32 349 48 00
Fax 32 349 48 01
E-mail: gwsp@gwsp.edu.pl

Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli 2024
Wszelkie Prawa Zastrzeżone Polityka prywatności