Rachunkowość praktyczna z elementami kadr i płac

W tym między innymi: Rachunkowość finansowa i podatkowa, Dokumentacja kadrowo-płacowa, Rozliczenie z US i ZUS, Sprawozdawczość finansowa

Studia na specjalności Rachunkowość praktyczna z elementami kadr i płac skierowane są do wszystkich, których interesuje praca w działach rachunkowości i księgowości oraz w kadrach i płacach. Uzyskana wiedza i umiejętności podniosą kwalifikacje osób już pracujących na tych stanowiskach. Osobom szukającym pracy dadzą możliwość zatrudnienia w poszukiwanych zawodach. W każdej organizacji prywatnej i publicznej potrzebni są specjaliści z dziedziny rachunkowości, płac i kadr.

TRYB STUDIÓW

• stacjonarny (zajęcia w tygodniu);
  • niestacjonarny (zajęcia w weekendy).

CHARAKTERYSTYKA SPECJALNOŚCI:

Celem kształcenia na specjalności Rachunkowość praktyczna z elementami kadr i płac jest nabycie profesjonalnej wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu rachunkowości, podatków oraz kadr i płac dla różnych jednostek gospodarczych i instytucji. Studenci uzyskują podstawową wiedzę z zakresu ekonomii, zarządzania organizacjami, marketingu, a także finansów i rachunkowości. Absolwenci posiadają niezbędną wiedzę do analizowania bieżącej sytuacji ekonomicznej i finansowej przedsiębiorstwa.

Pogłębienie wiedzy i kształcenie umiejętności na przedmiotach specjalnościowych obejmuje prowadzenie księgowości i sporządzanie sprawozdań finansowych, rozliczenia podatkowe, dokumentację kadrowo-płacową i inne zagadnienia. Specjalistyczna wiedza w zakresie kadr i płac dotyczy obowiązków pracowników tych działów, systemów wynagrodzeń, rozliczania pracowników z Urzędem Skarbowym, PFRON, ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników. Zajęcia prowadzone są przy użyciu programów finansowo – księgowych oraz kadrowo-płacowych, w tym Płatnik.
Po ukończeniu studiów absolwent potrafi prowadzić księgi rachunkowe w organizacjach przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Ma umiejętności potrzebne do prowadzenia dokumentacji pracowniczej i naliczania listy płac. Absolwent potrafi interpretować i stosować przepisy prawa bilansowego i podatkowego oraz prawa pracy. Posiada również wiedzę o etycznym postępowaniu w biznesie. Studia licencjackie rozwijają także kompetencje społeczne jak zdolność kształtowania własnego rozwoju i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym.

PRACA:

Absolwenci znajdą zatrudnienie we wszystkich rodzajach przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i usługowych, a także w instytucjach społecznych, publicznych i organizacjach pozarządowych. Poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy w działach księgowości i finansach, kadrach i płacach firm, w kancelariach doradców podatkowych, w urzędach, w tym między innymi w izbach skarbowych, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Absolwenci przygotowani są do pracy na takich stanowiskach jak księgowy, specjalista do spraw rachunkowości, analityk finansowy, a także jako główny księgowy, czy dyrektor finansowy. Uzyskana wiedza i umiejętności umożliwiają zatrudnienie w działach kadr i płac, również na stanowisku kierowniczym. Po uzyskaniu dodatkowych kwalifikacji absolwent może również uzyskać uprawnienia biegłego rewidenta, doradcy podatkowego lub audytora wewnętrznego. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom absolwent może również rozpocząć i prowadzić własną działalność biznesową.

PROGRAM STUDIÓW:

W ramach studiów licencjackich na specjalności Rachunkowość praktyczna z elementami kadr i płac program kształcenia obejmuje między innymi przedmioty:

Przedmioty rdzeniowe:

• Ekonomia
  • Zarządzanie organizacjami
  • Finanse organizacji
  • Metody ilościowe w biznesie
  • Etyka biznesu
  • Technologia informacyjna
  • Język obcy
  • Prawo cywilne, autorskie i ochrona własności intelektualnej
  • Marketing i badania marketingowe
  • Rachunkowość w organizacji

Wybrane przedmioty specjalnościowe:

• Rachunkowość finansowa
  • Rachunkowość zarządcza
  • Sprawozdawczość
  • Audyt finansowy
  • Koszt pracy w rachunkowości
  • Obowiązki pracowników działów kadr i płac
  • Zastosowanie informatyki w rachunkowości
  • Ubezpieczenia pracowników i przepisy BHP
  • Systemy wynagradzania i prowadzenia dokumentacji płacowej
  • Deklaracje i rozliczanie pracowników z Urzędem Skarbowym, ZUSem i PFRONem
  • Wykorzystanie systemów komputerowych w kadrach i płacach
  • Wybrane zagadnienia kodeksu pracy, cywilnego i postępowania administracyjnego
  • Podatki w prowadzeniu firmy

Nauczanie języka trwa przez wszystkie lata studiów.

Studia licencjackie w GWSP w Chorzowie mają profil praktyczny. Zajęcia prowadzone są przede wszystkim w formie wykładów interaktywnych, warsztatów i treningów. W procesie kształcenia biorą też udział praktycy. Dzięki temu studenci mogą poznać metody i narzędzia stosowane przez specjalistów w bieżącej pracy. Na specjalności Rachunkowość praktyczna z elementami kadr i płac studenci pracują ze specjalistycznym oprogramowaniem w pracowni komputerowej, rozwiązują zadania z użyciem dokumentacji i formularzy stosowanych w praktyce. Studia kończą się uzyskaniem tytułu licencjata na kierunku Modern Business – Zarządzanie i Rachunkowość, specjalność – Rachunkowość praktyczna z elementami kadr i płac.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA:

ZAPISZ SIĘ ONLINE

BIURO REKRUTACJI:

Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli
41-506 Chorzów ul. Racławicka 23
Budynek A, Biuro Rekrutacji – pok.204
E-mail: rekrutacja@gwsp.edu.pl
Godziny przyjmowania dokumentów:
poniedziałek – piątek: 8.00 – 15.30
Dokumenty rekrutacyjne składać można także w niektóre weekendy
w pok. 208 (dziekanat). Godziny pracy dziekanatu można sprawdzić tutaj.

Sprawdź także inne specjalności na kierunku Modern Business – zarządzanie i rachunkowość: