Home page > Bezpieczeństwo na uczelni
Bezpieczeństwo na uczelni
Poniżej publikujemy zarządzenia Rektora ws. bezpieczeństwa na uczelni
ZASADY UDOSTĘPNIANIA, BEZPIECZNEGO I HIGIENICZNEGO KORZYSTANIA Z POMIESZCZEŃ, INFRASTRUKTURY I WYPOSAŻENIA TECHNICZNEGO
GÓRNOŚLĄSKIEJ WYŻSZEJ SZKOŁY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI IM. KAROLA GODULI
ORAZ POSTĘPOWANIA W RAZIE WYPADKU LUB AWARII
stanowiące załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 1/2019Rektora GWSP w Chorzowie z dnia 4 stycznia 2019 r.
- Do korzystania z pomieszczeń uprawnieni są studenci, pracownicy i goście GWSP. Dostęp do niektórych pomieszczeń Uczelni (np. pracownie, serwerownia, zaplecze techniczne, itp.) posiadają wyłącznie osoby upoważnione przez Rektora.
- Pomieszczenia Uczelni, w których zlokalizowane są pracownie, serwerownia, itp. wyposażone są w Regulaminy korzystania z tych pomieszczeń oraz z infrastruktury i wyposażenia technicznego stanowiącego część składową tych pomieszczeń.
- Sale wykładowe, pracownie, pomieszczenia biurowe, itp. zamykane są na klucz. Dostęp do kluczy do tych pomieszczeń mają upoważnieni pracownicy Uczelni.
- Osoby przebywające na terenie Uczelni, zobowiązane są do prawidłowego korzystania z pomieszczeń, a w szczególności do:
- przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych;
- zachowania w stanie niepogorszonym pomieszczeń i wyposażenia pomieszczeń, w szczególności mebli, sprzętu biurowego i sprzętu elektronicznego;
- zachowania porządku i czystości, w tym szanowania pracy obsługi Uczelni;
- przestrzegania ustalonych terminów i godzin korzystania z pomieszczeń;
- poruszania się jedynie po pomieszczeniach, do których mają dostęp;
- wykonywania poleceń pracodawcy, zwłaszcza dotyczących porządku i ładu.
- W poszczególnych pomieszczeniach obowiązuje bezwzględny zakaz:
- prowadzenia jakiejkolwiek działalności niezgodnej z przeznaczeniem, w szczególności prowadzenia imprez, działalności agitacyjnej, handlowej i innej, na którą nie wyrażono zgody;
- oddawania do korzystania, bez zgody Kanclerza lub osoby przez Kanclerza upoważnionej, pomieszczeń, infrastruktury oraz wyposażenia innym osobom;
- umożliwiania lub ułatwiania wchodzenia do poszczególnych pomieszczeń osobom nieuprawnionym;
- wnoszenia na teren Uczelni alkoholu, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, środków odurzających i substancji psychotropowych oraz jakichkolwiek przedmiotów mogących stanowić zagrożenie dla osób przebywających na terenie GWSP;
- manipulowania przy sprzęcie technicznym, komputerowym oraz przy innych elementach infrastruktury i wyposażenia technicznego Uczelni;
- użytkowania i obsługiwania przez osoby nieuprawnione urządzeń wykorzystywanych przez pracowników Uczelni w procesie pracy;
- używania otwartego ognia i środków łatwopalnych;
- palenia tytoniu, e-papierosów, spożywania alkoholu i środków odurzających;
- poruszania się na rowerach, rolkach, deskorolkach i innym sprzęcie mogącym spowodować uszkodzenie nawierzchni pomieszczeń Uczelni;
- wprowadzania zwierząt, bez zgody Kanclerza lub osoby przez Kanclerza upoważnionej.
- W przypadku zaistnienia, czy chociażby podejrzenia zaistnienia zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa osób przebywających w pomieszczeniach Uczelni, a także awarii technicznych, uszkodzeń lub innych problemów związanych w szczególności z użytkowaniem pomieszczeń i ich wyposażenia, każda osoba przebywająca na terenie Uczelni jest zobowiązana niezwłocznie powiadomić o tym fakcie pracowników portierni.
- Za rzeczy pozostawione w pomieszczeniach Uczelnia nie ponosi odpowiedzialności.
- Osoba przebywająca w pomieszczeniach Uczelni ponosi pełną odpowiedzialność materialną za szkody i zniszczenia wyrządzone przez nią w mieniu Uczelni znajdującym się w pomieszczeniach, jak też za szkody wyrządzone w mieniu osób trzecich, których mienie znajduje się na terenie GWSP.
- Na terenie Uczelni działa monitoring. Obraz jest rejestrowany, utrwalany, przechowywany i przetwarzany, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
- Osoba wchodząca na teren Uczelni wyraża automatycznie zgodę na rejestrowanie, utrwalanie, przechowywanie i przetwarzanie jej wizerunku do celów bezpieczeństwa, dokumentacyjnych, informacyjnych i sprawozdawczych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
- Awarie urządzeń i instalacji, które powstały w godzinach 6:00 – 22:00 należy zgłaszać do pracownika portierni numer telefonu (32) 3494827. Pracownik portierni znajduje się w stałym kontakcie telefonicznym z Kierownictwem Uczelni. Ten sam numer dotyczy innych zgłoszeń w razie awarii lub zagrożeń życia lub zdrowia.
- Awarie wymagające natychmiastowego ich usunięcia należy zgłaszać bezpośrednio do niżej wymienionych służb:
- Numer alarmowy: 112
- Pogotowie wodno-kanalizacyjne:994
- Pogotowie energetyczne:991
- Pogotowie gazowe: 992
- Policja: 997
- Straż pożarna: 998
- Pogotowie ratunkowe: 999
- Dodatkowo o zaistniałym zdarzeniu należy powiadomić mailowo Uczelnię: gwsp@gwsp.edu.pl.
- Uczelnia prowadzi dokumentacje zgłoszonego lub stwierdzonego zagrożenia dla zdrowia lub życia oraz sposobie jego usunięcia albo podjęcia działań zapobiegających temu zagrożeniu.
- Przedmiotowe zasady wywieszone są w holach głównych budynków Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości oraz zamieszczone zostały na stronie internetowej GWSP.
Nadto Rektor zarządzeniem nr 13/2019z dnia 19.12.2019 r. w sprawie utrzymania porządku i bezpieczeństwa na terenie Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości im. K. Goduli zarządził, co następuje:
§1
- Rektor dba o utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na terenie Uczelni.
- Służby państwowe odpowiedzialne za utrzymanie porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego mogą wkroczyć na teren uczelni:
1) na wezwanie Rektora;
2) bez wezwania Rektora – w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego lub klęski żywiołowej.
- W przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, służby niezwłocznie zawiadamiają Rektora o wkroczeniu na teren uczelni.
§2
- Rektor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości im. K. Goduli upoważnia do wezwania służb państwowych odpowiedzialnych za utrzymanie porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego, następujące osoby:
1) Dziekana,
2) Kanclerza.
- Pracownicy Uczelni pełniący dyżury na portierniach są obowiązani niezwłocznie powiadomić o konieczności wezwania służb państwowych odpowiedzialnych za utrzymanie porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego Kanclerza, zaś w sytuacji niemożności skontaktowania się z Kanclerzem Dziekana,
- Kanclerz lub Dziekan podejmują decyzję o konieczności wezwania służb państwowych odpowiedzialnych za utrzymanie porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego.
§3
- Rektor może zawrzeć porozumienie z właściwym organem służby określające inne przypadki związane z utrzymaniem porządku i bezpieczeństwa uzasadniające przebywanie tej służby na terenie uczelni.
- Służby są obowiązane opuścić teren uczelni niezwłocznie po ustaniu przyczyn, które uzasadniały ich wkroczenie na teren uczelni, lub na żądanie Rektora.
§4
- Każdy, kto powziął informację o osobach znajdujących się na terenie Uczelni w sytuacjach niebezpiecznych grożących bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ma obowiązek zadzwonić na numer alarmowy 112 oraz powiadomić portiera.
- Każdy kto był świadkiem sytuacji niebezpiecznej, która nie stanowi bezpośredniego zagrożenia utraty zdrowia lub życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, ale stanowi zagrożenie dla osób lub mienia ma obowiązek powiadomić portiera.
- Sytuacjami niebezpiecznymi mogą być w szczególności:
- a) akt fizycznej lub psychicznej przemocy, w tym napad na terenie Uczelni;
- b) wnoszenie lub posiadanie na terenie Uczelni noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu w sytuacji, gdy okoliczności jego posiadania wskazują na zamiar użycia go w celu popełnienia przestępstwa;
- c) wnoszenie lub posiadanie na terenie Uczelni bez wymaganego zezwolenia broni lub amunicji;
- d) wnoszenie, używanie lub posiadanie na terenie Uczelni materiałów wybuchowych, pirotechnicznych albo innych materiałów pożarowo niebezpiecznych;
- e) podłożenie ładunku, pakunku lub przesyłki nieznanego pochodzenia na terenie Uczelni;
- f) pożar na terenie uczelni;
- g) eksplozja materiałów wybuchowych lub wybuch gazu na terenie Uczelni;
- h) uwolnienie toksycznych środków przemysłowych (TŚP) na terenie Uczelni.
- Jeżeli sytuacje, o których mowa w ust. 1 i 2 miały miejsce na terenie Uczelni Kanclerz lub Dziekan może wysłuchać świadków zdarzenia celem ustalenia jakie kroki należałoby podjąć, aby uniknąć albo zminimalizować możliwość wystąpienia podobnej sytuacji w przyszłości.