Patron uczelni

Karol Godula - Patron GWSPPatronem uczelni jest Karol Godula. Karol Godula urodził się w 1781 roku jako jedno z 5-dzieci, jego ojciec był oficjelem leśniczym. Po ukończeniu gimnazjum i liceum zaczął pracować u hrabiego Von Ballestrema. Patron naszej Uczelni dzięki inteligencji awansował na zarządcę, a później, głównego ekonoma majątku.

Początek kariery

W 1812r rozpoczęto budowę huty cynku „ Karol”, która stała największą i najnowocześniejszą w Europie. Karol Godula zarządzał hutą, a od pracodawcy dostał 28 kuksów (udziałów). Było to zaczątkiem jego fortuny. Rozpoczął  działalność na własny rachunek w wieku 42 lat, w 1823 r zbudował kopalnie galmanu „Maria”. W latach czterdziestych XIX wieku Karol Godula dokończył budowę dwóch podstawowych kompleksów przemysłowych, zlokalizowanych w Rudzie Śląskiej i w Bytomiu. Miały one profil górniczo – hutniczy i dostarczały w 1847r. 10% produkcji cynku na Górnym Śląsku. Karol Godula żył 68 lat, z czego pracy poświęcił 47 lat. Zbudował największe imperium przemysłowo – finansowe w Niemczech (Polska była wówczas pod rozbiorami). Po jego śmierci majątek wyceniono na 3 miliony talarów (dobra pensja nauczycielki wynosiła 300 talarów rocznie).Ten majątek to było: 19 kopalni galmanu, 40 kopalń węgla kamiennego, 3 huty cynku, 28 kuksów w hucie Karol i dobra ziemskie: Orzegów, Szombierki, Bujaków, Bobrek, Paniowy.

Geneza sukcesu

Karol Godula był mistrzem w zarządzaniu i operowaniu kapitałem. Doskonały organizator, przedsiębiorca, wizjoner i pionier przeobrażeń w Europie. Umiał też dostrzec i szybko wykorzystać nowoczesne osiągnięcia epoki pierwszej rewolucji przemysłowej. Były to osiągnięcia technologiczne takie jak nowa metoda produkcji cynku czy maszyna parowa, ale również w efektywniejsza organizacji pracy poprzez zastąpienie pracy przymusowej najemną siłą roboczą oraz finansowanie przedsięwzięć przemysłowych przez tworzenie różnego rodzaju spółek. Był pierwszym, który wprowadził współdziałanie górnictwa, hutnictwa, transportu, handlu, leśnictwa i rolnictwa. Potrafił również wykorzystać talenty innych ludzi, jak wybitnego inżyniera Weddinga czy sztygara Wincklera, późniejszego twórcy koncernu Thiele – Wincklerów.

Działalność społeczna

Sam pracował dzień i noc, tym samym ograniczając koszt administracji. Współpracował też z gazetami dbając (jakbyśmy dziś powiedzieli) o dobry wizerunek. Dbał o robotników – budował familoki, zapewniał bezpłatną opiekę lekarską w czasie epidemii tyfusu, pożyczał im zboże i pieniądze. W testamencie zapisał do podziału dla wszystkich pracowników 50 tysięcy talarów.

Patron pełen sprzeczności

Był też człowiekiem pełnym sprzeczności. Patron GWSP, w młodości był napadnięty przez kłusowników, oszpecony i okaleczony (nosił protezę nogi i miał bezwład lewej ręki i zniekształconą twarz). Może dlatego był samotnikiem o ponurym usposobieniu . Jego postać inspirowała twórców opowiadań, wierszy, obrazów a nawet witraży, krążyło o nim też wiele legend. Zgodnie z testamentem spalono wszystkie jego dokumenty-ćwierć tony papierów. Teraz,  każdy znaleziony dokument jest odkryciem.

Spuścizna

Patron naszej Uczelni, w testamencie rodzeństwu zapisał stosunkowo niewielkie legaty pieniężne, a cały majątek (z doradztwa Sheffera, aby utrzymać go w całości) zapisał wychowanicy pochodzącej z biednej rodziny, Joannie Gryzik, która podbiła mu ponoć serce przynosząc jako dziecko uzbierane kwiaty. Nazywa się ją śląskim kopciuszkiem, a w chwili odziedziczenia majątku miała 6 lat. Oceniając jego aktywność nie zawsze można stosować standardy współczesnej etyki biznesu. Można natomiast podziwiać jego kreatywność, pomysłowość, spostrzegawczość, determinację i upór z jakim zmierzał do realizowania wizji, które nieraz były ważniejsze od samych pieniędzy. Należy życzyć studentom aby postać Karola Goduli inspirowała ich do przedsiębiorczości, wytrwałości i innowacyjności.

Generic selectors
Tylko dokładne mecze
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Aktualności
Wirtualny dziekanat
Biblioteka on-line
Elektroniczna rekrutacja
Studia licencjackie:
Sprawdź także:

Górnośląska Wyższa Szkoła
Przedsiębiorczości im. Karola Goduli

ul. Racławicka 23,
41-506 Chorzów

Tel. 32 349 48 00
Fax 32 349 48 01
E-mail: gwsp@gwsp.edu.pl

Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli 2024
Wszelkie Prawa Zastrzeżone Polityka prywatności