Rozwój lokalny i rewitalizacja miast

W tym między innymi: Eventy publiczne, Strategie rozwoju, Program rewitalizacji, Usługi publiczne, Informacja przestrzenna, Innowacje społeczne

Studia na specjalności Rozwój lokalny i rewitalizacja miast skierowane są do wszystkich zainteresowanych sprawami publicznymi. Nabywana specjalistyczna wiedza oraz praktyczne umiejętności są przydatne zarówno dla menadżerów lokalnych i pracowników instytucji publicznych jak również przedstawicieli organizacji pozarządowych i osób prywatnych. Dodatkowo nowa wiedza w zakresie procesów i projektów rewitalizacyjnych może być użyteczna również dla przedstawicieli sektora biznesu, w tym w szczególności związanych z inwestycjami i nieruchomościami.

TRYB STUDIÓW

• stacjonarny (zajęcia w tygodniu);
  • niestacjonarny (zajęcia w weekendy).

CHARAKTERYSTYKA SPECJALNOŚCI:

Celem specjalności Rozwój lokalny i rewitalizacja miast jest przygotowanie absolwentów do profesjonalnego i aktywnego uczestnictwa w prowadzeniu procesów rozwojowych oraz rewitalizacyjnych. Studenci będą mieli okazję z jednej strony poznać podstawowe uwarunkowanie prawne, społeczno-ekonomiczne i środowiskowo-przestrzenne, a z drugiej strony poprzez kontakt z praktykami zweryfikować zdobywaną wiedzę w rzeczywistych studiach przypadków. Bardzo bogata sieć kontaktów z partnerami samorządowymi, ponad kilkudziesięcioletnie doświadczenie oraz stała aktywność projektowa i naukowo-badawcza otwierają przed studentami także możliwości uczestnictwa w rzeczywistych działaniach projektowych i naukowych realizowanych przez zespoły eksperckie pracowników uczelni.

Studia dają możliwość poznania w praktyczny sposób zasad tworzenia, aktualizowania, a następnie wdrażania strategii i programów rozwoju oraz programów rewitalizacji. Rosnąca świadomość obywatelska i procesy współzarządzania rozwojem znajdują odzwierciedlenie między innymi w modułach kształcenia związanych z partycypacją społeczną, partnerstwami lokalnymi oraz innowacjami społecznymi. Wyzwania współczesności oraz dynamiczny rozwój technologiczny determinują nowe sposoby komunikowania się ze społecznością lokalną oraz z partnerami w otoczeniu, co wiąże się z zapewnieniem studentom najnowszej wiedzy i użytecznych rozwiązań w zakresie marketingu terytorialnego oraz systemów wsparcia dla lokalnej przedsiębiorczości. Kluczowe jest także nabycie umiejętności w zakresie analiz przestrzennych i rynku nieruchomości, w tym z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego.

PRACA:

Absolwenci specjalności Rozwój lokalny i rewitalizacja miast znajdą zatrudnienie przede wszystkim w instytucjach publicznych odpowiedzialnych za rozwój lokalny i procesy rewitalizacji. Dotyczy to między innymi wydziałów i biur w urzędach miast i gmin oraz starostwach powiatowych, jak również publicznych jednostek zajmujących się zarządzaniem usługami publicznymi w tym min. w zakresie lokalnych mediów, pomocy społecznej, rynku pracy itp. Absolwenci specjalności będą mogli także w profesjonalny sposób dołączyć do zespołów projektowych organizowanych na zasadach współpracy etatowej lub umów cywilnoprawnych przez podmioty publiczne, prywatne i pozarządowe np. stowarzyszenia, fundacje, izby branżowe, spółdzielnie itp. Nabyte kompetencje analityczne oraz zrozumienie procesów rozwojowych i rewitalizacyjnych będzie też pomocne w zatrudnieniu w sektorze biznesu w szczególności związanego z rynkiem inwestycji i nieruchomości oraz branżą developerską. Przed absolwentami otwiera się także możliwość współpracy z podmiotami prywatnymi i pozarządowymi świadczącymi usługi eksperckie i doradcze w zakresie rozwoju lokalnego i procesów rewitalizacji lub własnej działalności gospodarczej w tym zakresie.

PROGRAM STUDIÓW:

W ramach studiów licencjackich na specjalności Rozwój lokalny i rewitalizacja miast program kształcenia obejmuje między innymi:

• Ekonomia
  • Zarządzanie organizacjami
  • Finanse organizacji
  • Metody ilościowe w biznesie
  • Etyka biznesu
  • Technologia informacyjna
  • Język obcy
  • Prawo cywilne, autorskie i ochrona własności intelektualnej
  • Marketing i badania marketingowe
  • Rachunkowość w organizacji

WYBRANE PRZEDMIOTY SPECJALNOŚCIOWE:

• Podstawy gospodarki miejskiej
  • Podstawy rewitalizacji miast
  • Podstawy prawne samorządu terytorialnego
  • Zarządzanie usługami publicznymi
  • Tworzenie programów rewitalizacji
  • Tworzenie strategii i programów rozwoju lokalnego
  • Wdrażanie i ewaluacja strategii i programów rewitalizacji
  • Zarządzanie projektami publicznymi
  • Partnerstwa lokalne i partycypacja społeczna
  • Przestrzeń i innowacje społeczne w procesie rewitalizacji i rozwoju
  • Analizy przestrzenne w rozwoju lokalnym i rewitalizacji
  • Rynek nieruchomości i planowanie przestrzenne
  • Systemy wspierania small businessu
  • Finanse samorządowe
  • Marketing terytorialny

Nauczanie języka trwa przez wszystkie lata studiów.

Na studiach licencjackich w GWSP w Chorzowie zajęcia prowadzone są przede wszystkim w formie wykładów interaktywnych, warsztatów i treningów. W procesie kształcenia biorą udział praktycy, co pozwala studentom poznać metody i narzędzia pracy stosowane przez specjalistów w bieżącej pracy. Przyjęty w GWSP w Chorzowie profil studiów, to profil praktyczny. Studia kończą się uzyskaniem tytułu licencjata kierunku Modern Business – Zarządzanie i Rachunkowość, specjalność – Rozwój lokalny i rewitalizacja miast.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA:

ZAPISZ SIĘ ONLINE

BIURO REKRUTACJI:

Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli
41-506 Chorzów ul. Racławicka 23
Budynek A, Biuro Rekrutacji – pok.204
E-mail: rekrutacja@gwsp.edu.pl
Godziny przyjmowania dokumentów:
poniedziałek – piątek: 8.00 – 15.30
Dokumenty rekrutacyjne składać można także w niektóre weekendy
w pok. 208 (dziekanat). Godziny pracy dziekanatu można sprawdzić tutaj.

Sprawdź także inne specjalności na kierunku Modern Business – zarządzanie i rachunkowość: