Opis kursu

Gry fabularne – roleplaying games, RPGs, “erpegi” – obywają się bez konsol i komputera, a często nawet bez map i plansz, bo dzieją się przede wszystkim w głowach grających. W tej formie gier zazwyczaj jedna osoba kreuje fabułę jako jej narrator(ka), a reszta wciela się w głównych bohaterów tej historii, odgrywając ich niczym aktorzy lub opisując ich działania. Najstarsza i do dziś najpopularniejsza gra tego typu – Dungeons & Dragons – jest osadzona w konwencji fantasy, ale w Polsce bardzo popularne są też fabularne gry grozy w rodzaju Zewu Cthulhu czy Świata Mroku.

Kurs Pierwsze kroki w projektowaniu gier fabularnych pozwoli uczestnikom zapoznać się z tymi grami i zobaczyć, jak pracują ich projektanci. Jest przeznaczony zarówno dla osób zupełnie nieznających gier fabularnych, jak i dla tych, które już w nie grają, ale chciałyby je zobaczyć z perspektywy projektanta. Ponieważ w erpegach każdy uczestnik jest współtwórcą, droga od gracza do projektanta nie jest daleka: ludzie wydają swoje gry, scenariusze, opisy światów, poradniki czy mapy, nie potrzebując do tego wsparcia wielkich wydawnictw czy ogromnego zespołu programistów. Rynek gier fabularnych to świetne miejsce na wypróbowanie się po raz pierwszy w roli zarówno autora, jak i wydawcy. Wielu twórców gier innych rodzajów gra też w nie po pracy, by odświeżyć sobie perspektywę lub wypróbować nowe pomysły bez tworzenia drogich prototypów. Kurs jest tak skonstruowany, by każdy jego uczestnik mógł po jego zakończeniu wydać własny krótki materiał do gry fabularnej i wiedział, co robić dalej samemu, by stworzyć i wydać kolejne.

Czas trwania

Czas trwania i sposób prowadzenia kursu uwzględnia możliwości i oczekiwania uczestników. Program może być dostosowany do ich potrzeb.

Organizacja zajęć

Zajęcia organizowane są w sposób elastyczny. Dni i godziny dopasowane są do oczekiwań uczestników. Zajęcia mogą odbywać się zarówno w tygodniu jak i w weekendy.

Wiedza praktyczna

Prowadzącymi kurs są praktycy zajmujący się zawodowo tematyka kursu. Forma prowadzenia zajęć obejmuje także ćwiczenia praktyczne.

Świadectwo

Kurs kończy się otrzymaniem świadectwa ukończenia kursu wystawionego przez naszą Uczelnię.

Prowadzący kurs

mgr Marek Golonka, projektant gier fabularnych wydawanych po polsku i angielsku od 2014 roku, wykładowca projektowania gier od 2017, przewodniczący ogólnopolskiego konkursu na najlepszy scenariusz do gry fabularnej Quentin od 2018. Współpracuje z polskimi i zagranicznymi wydawnictwami wydającymi popularne gry fabularne – m.in. Golden Goblin Press, Evil Hat Productions, GRAmel Books. W 2020 zaproszony do międzynarodowego projektu Terror of Octobernomicon dla obiecujących młodych autorów scenariuszy do Zewu Cthulhu.

Program kursu

Kurs będzie składał się z trzech spotkań:

    1. Czym są gry fabularne? Krótka demonstracja gatunku, wyjaśnienie ról pełnionych przez graczy, najpopularniejsze gry fabularne i najpopularniejsze typy materiałów, jakie się pod nie tworzy.
      1. Zadanie: zagrać w jakąś grę fabularną i krótko opisać swoje wrażenia. Dla uczestników dobrze już znających gry fabularne: zagrać w grę/scenariusz, z którego twórcą są w stanie się skontaktować, i spróbować się od niego dowiedzieć, jak ją stworzył.
      2. Czas spotkania: 2 godziny lekcyjne (90 min).
    2. Projektant gier fabularnych. Jakie typy materiałów projektuje się do gier fabularnych? Jak napisać scenariusz do takiej gry? Jakie grafiki, mapy, figurki i inne rekwizyty są szczególnie użyteczne dla graczy? Czy wiele trzeba, by napisać własną grę fabularną?
      1. Zadanie: napisać materiał do gry fabularnej na 3-4 strony lub plan dłuższego materiału.
      2. Czas spotkania: 4 godziny lekcyjne (180 min) z przerwą.
    3. Wydawanie gier fabularnych. Gdzie warto publikować swoje gry fabularne? Gdzie szukać pieniędzy, a gdzie recenzentów i informacji zwrotnej? Jak wyglądają kwestie licencyjne? Dokładna treść tego spotkania będzie zależna od tego, jakie materiały uczestnicy przygotują w ramach pracy domowej po poprzednim – przekażę informacje przydatne w Waszych projektach.

Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS). Dzięki temu istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania powiatowych urzędów pracy.

Inwestycja w kurs
Grupa 7-10 os

129 zł

(Opłata jednorazowa)
Sprawdź wszystkie warianty
Grupa 11-14 os

119 zł

(Opłata jednorazowa)
Grupa 15-19 os

109 zł

(Opłata jednorazowa)
Sprawdź wszystkie warianty
Grupa 20 os i więcej

99 zł

(Opłata jednorazowa)

Wybrałeś kurs? Zapisz się!

Górnośląska Wyższa Szkoła
Przedsiębiorczości im. Karola Goduli

ul. Racławicka 23,
41-506 Chorzów

Tel. 32 349 48 00
Fax 32 349 48 01
E-mail: gwsp@gwsp.edu.pl

Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli 2023
Wszelkie Prawa Zastrzeżone Polityka prywatności