Kursy i szkolenia
Arteterapeutyczne

Arteterapia (Terapia sztuką) to rodzaj psychoterapii polegający na wykorzystaniu sztuki (twórczości) jako metody terapeutycznej. Arteterapia ma za zadanie podejmowanie działań artystycznych takich jak np. malowanie obrazów, tworzenie rzeźb, pisanie utworów literackich, wykonywanie fotografii itd. a następnie dzielenie się z terapeutą zawartymi w tych tworach znaczeniami. Wraz z terapeutą odkrywa się zupełnie nowe znaczenia i tropy w swojej twórczości. Analizuje się je i rozwija. Leczenie sztuką wiąże się ze ściśle psychoterapeutycznym kontekstem działań. Główny cel arteterapii to umożliwienie pacjentowi dokonania przemiany i rozwoju osobowości z pomocą działań artystycznych.

Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS). Dzięki temu istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania powiatowych urzędów pracy.

Czas trwania i sposób prowadzenia kursów uwzględnia możliwości i oczekiwania uczestników. Program może być dostosowany
do ich potrzeb.

Organizacja zajęć

Zajęcia organizowane są w sposób elastyczny. Dni i godziny dopasowane są do oczekiwań uczestników. Zajęcia mogą odbywać się zarówno w tygodniu, jak i w weekendy.

Wiedza praktyczna

Prowadzącymi kursy są praktycy zajmujący się zawodowo tematyka kursu. Forma prowadzenia zajęć obejmuje także ćwiczenia praktyczne.

Świadectwo

Każdy kurs kończy się otrzymaniem świadectwa ukończenia kursu wystawionego przez naszą Uczelnię.

Wybierz kurs

Działania artystyczne

Czas trwania: 20h Kurs ma na celu zdobycie podstawowej wiedzy dotyczącej świadomego wykorzystania środków plastycznych oraz nabycie wiedzy z zakresu podstaw w obszarze malarstwa, rysunku, rzeźby: kompozycja, proporcje, materia, struktura, światłocień.

Działania twórcze

Czas trwania: 8h Kurs ma za zadanie umożliwienie poznania siebie w zakresie motywacji i zakładanych w życiu celów oraz pogłębienie świadomości w obszarze wartości ważnych w życiu. Ważnym elementem wspólnych działań będzie kształcenie umiejętności działania poprzez sztukę do wyrażania siebie poprzez tradycyjne media, takie jak np. malarstwo i rzeźba, grafika i rysunek, a także nowe – jak na przykład książka artystyczna, czy film autorski trudny do zaszufladkowania.

Program kursu  Formularz zgłoszeniowy  Sprawdź cenę

Mapuj swój świat - mój wymarzony ogród

Czas trwania: 8h Wyobraźmy sobie ogród, czym on dla nas jest? czy jest zielony? Czy ma dużo roślin, ścieżek, ławek, zwierząt? Tak wygląda większość ogrodów. My zbudujemy własny świat ogrodowy, wyrazimy swoje pragnienia, marzenia i sny poprzez wykorzystanie roślin, materiałów plastycznych oraz technikę oddruku naturalnego (technika graficzna polegająca na wykorzystaniu roślin, kamieni i innych elementów przyrody do wykonania odbitki). Roślina stanie się naszym motywem przewodnim, inspiracja do działań artystycznych. każdy z uczestników będzie zarówno mapował jak i budował własny, wymyślony świat w którym wszystko może się wydarzyć i każda przygoda jest możliwa.

Mapuj swój świat

Czas trwania: 8h Główna koncepcja warsztatów jest idea mapowania osobistego. Uczestnicy opisują, analizują i symbolizują świat, w którym żyją. Mogą dowiedzieć się, co ich fascynuje, czy to miejsce; emocja, wspomnienie, doświadczenie, a może historia? Tworząc własną mapę uczestnicy nie tylko zidentyfikują istotę tego, co jest znaczące dla nich, ale także nauczą się wizualizować i budować swój świat. Spersonalizowana mapa miejsca stanie się punktem wyjścia do stworzenia własnej opowieści o miejscach i przestrzeniach które znamy, lub, które chcielibyśmy poznać. Tematem warsztatów będzie zmapowanie swojej przestrzeni i opowiedzenie swojej historii poprzez działania plastyczne. Celem działań jest werbalizacja własnej idei i koncepcji artystycznej poprzez odnajdywanie emocji, wrażeń, doświadczeń w fascynacji miejscem. Zagłębienie się w swoją historię i pamięć poprzez zilustrowanie i zmapowanie obrazów. Stworzenie własnego artefaktu poprzez prace indywidualna (starsze dzieci) i z pomocą rodziców.

Storylab

Czas trwania: 8h Projekt STORYLAB polega na wspólnym tworzeniu instalacji/Komiksu poprzez warsztaty artystyczne. Warsztaty będą składać się z tworzenia form przestrzennych, które będą częścią naszej historii. Uczestnicy wspólnie stworzą krótka historie/ komiks. Każdy z uczestników dostanie chmurkę , dymek komiksowy i przydzielona mu role w naszej historii. Uczestnicy będą musieli zobrazować w danej chmurce/dymku myśl lub tekst odpowiadający danej klatce. Głównym założeniem projektu jest zabawa z plastycznym wyobrażeniem SŁOWA. Warsztaty zakończą się stworzeniem wspólnego komiksu.

Abstrakcja

Czas trwania: 8h Kompozycja z akcentem. Technika mieszana, malowanie mopem i dużymi pędzlami Kompozycja o charakterze kolażu, budowana z elementu narzuconego odgórnie,zadanie polega na rozwinięciu tej kompozycji odnosząc się do elementu, który ma pozostać akcentem. Zadanie stanowi próbę poszukiwania relacji pomiędzy indywidualnym charakterem warsztatowych działań i zręczności manualnej oraz zdolnością kreatywnego myślenia.

Temat: pytanie i odpowiedź

Czas trwania: 8h Wykorzystanie dowolnej techniki. Zrealizowanie pracy artystycznej jako formy łamigłówki, zabawy z wyobraźnia. Inspirując się pracami z serii pytania i odpowiedzi Sawka-Sato zrealizujemy projekt polegający na odpowiadaniu na zadawane pytania graficzne.

Program kursu  Formularz zgłoszeniowy  Sprawdź cenę

Wybrałeś kurs? Zapisz się!